O nás

Jmenuji se Josef Vobořil a rád bych Vás seznámil s MONOSKI. V České Republice je termín monoski používán pro lyže určené hendikepovaným sportovcům, ale ve světě je tento termín používán v jiné souvislosti.

První monoski vznikaly na přelomu 60 a 70 let a jednalo se více méně o prototypy. Zlatým věkem jsou 80. léta a francouzská společnost Duret, která začala tuto lyži vyrábět sériově. Jak už to bývá po zlatém věku přichází úpadek, který však neznamenal úplný zánik éry monoski. Od roku 2000 došlo k obnovení tohoto sportu a na přelomu 1999/2000 byla ve Francii založena asociace. S vývojem technologii a materiálů dochází i k modernizaci monoski, kterou na trhu nabízí mnohem více výrobců (Duret, SnowGunz, Aluflex, Hattori Hanzo a další). K dispozici jsou pro nadšence různé délky a tvary, které respektují lyžařský styl – sjezdové, carvingové, freeride, split, dětské……. Pokud by Vás zajímala celá historie a více informací najdete je na stránkách francouzské asociace.

Já sám jsem se s monoski seznámil v roce 1992, kdy jsem dostal snowboard, tehdy ještě s pevným vázáním. Ač jsem byl dobrý lyžař nedařilo se mi prkno úplně ovládnout. Až ve Francii mi bylo řečeno, že nemám snowboard, ale monoski. V ski servisu mi upravili vázání a tím začala má dlouhá cesta na monoski. Na lyžích mě téměř nepotkáte, pouze v případě, že budu dávat někomu lekci v lyžování. Lyžování je moje vášeň, a proto jsem absolvoval kurz pro instruktory.

A co bych to byl za nadšence, kdybych se nesnažil monoski rozšiřovat dál? V současné době na monoski jezdí obě moje děti a i moje manželka se pomalu přidává. Myslím, že můžu říct, že naše rodina je jediná v celé republice, která a monoski jezdí. Nejčastěji nás potkáte právě ve Vrchlabí ve skiareálu Bubákov – Herlíkovice. Jak vidíte jde o naši velkou zálibu a proto jsme monoski promítli i do názvu našich apartmánů.

Pokud Vás monoski zaujala mohu Vám zprostředkovat zážitek jízdy na této neobvyklé lyži a nebo jen využijte naší nabídky na ubytování a užijte si Krkonoše tak jak je máte rádi.